HARmóNIASZOBA Podcastek

A BELSŐ HARMÓNIÁÉRT

Miért vált számomra fontossá a podcast készítés?

A szakmai munkám során azt vettem észre, hogy egyre többször ajánlom a pácienseknek ugyanazokat a  könyveket s hasonló gondolatokat próbálok elmagyarázni a hozzám fordulóknak. S arra a következtetésre jutottam, hogy érdemes lenne ezeket a gondolatokat megosztani a jelenlegi és a jövőbeli páciensekkel, mert ha valaki végighallgatja a podcasteket el tudja dönteni, hogy szimpatikus e az a gondolkodásmód amit képviselek, s ha később át szeretné gondolni azt, amit a tanácsadás során beszélgettünk, így lehetségessé válik. S lehet, hogy a pszichológia, az emberi kapcsolatok iránt érdeklődő nagyközönség is kaphat olyan támpontokat az életéhez, ami továbbsegítheti a saját fejlődési útján, anélkül, hogy szakmai segítséget venne igénybe, hiszen a más szempontú megvilágítás segítheti a problémáinak mélyebb megértését.

A hetente megjelenő pszichológiai témájú podcastek a képekre kattintva érhetők el.

vágytaláló podcastek

Vágytaláló podcastek

A szakmai beszélgetéseim során alakult ki bennem az a meggyőződés, hogy nagyon sok olyan vélemény van a párkapcsolat létrejöttével kapcsolatban, ami sokszor megnehezíti a társkapcsolatok kialakulását. Ezért a podcastekben azokat a könyvekben található különböző nézőpontokat mutatom be, amelyek a kapcsolat létrejöttének tudattalan és tudatos meghatározói. Ezért ezekkel a podcastekkel az a célom, hogy mindenki vállalja el a felelősséget a saját fejlődési útjáért, ami a nővé vagy férfivá válás során átélhet, s kapjon olyan szempontokat, ami mindig továbbsegíti az útelágazásoknál.

100. Podcast az elmúlt 2 év tanulságai beszélgető partnerem: Pető Bence

100. Podcast az elmúlt 2 év tanulságai beszélgető partnerem: Pető Bence

A harmoniaszoba csatorna két éve működik, Pető Bence könyvmarketing szakértővel tekintjük át a kezdeti tervek kialakítási folyamatától ennek a két évnek a tapasztalatait, szakmai és érzelmi szempontból egyaránt. Inspiráló gondolatok megosztásával szeretnénk támogatni benneteket a 2023-as év személyes terveinek kialakítási időszakában, hiszen mindketten hiszünk az önismeret fontosságában, de mégis teljesen más nézőpontokból tudjuk megvilágítani a siker és a fejlődési potenciál témakörét. S beszélgetünk arról is, hogy milyen továbblépési, továbbfejlődési lehetőségek valósulhatnak meg ezen a csatornán és a mi személyes szakmai életünkben is.

99. Belső lelki utam története a hatalommal való visszaélés évében

99. Belső lelki utam története a hatalommal való visszaélés évében

Ismét eltelt egy év, s itt vagyunk az évünk és életünk összegzésének pillanataiban, ezért én is elkészítettem a belső lelki utam összefoglalóját. Ebben az évben a hatalommal való visszaélést szerteágazó módon tudtuk megélni és a ebben a podcastben a folyamat olyan aspektusait mutatom be, ami az én lelkemet késztette önreflexióra. A bombák nem csak mellettünk robbantak, a lelki bombák feldolgozásával egyéni szinteken is meg kellett küzdenünk, s azt hiszem, hogy amíg bombázások tartanak, addig továbbra is lesz dolgunk ezzel. Remélem a gondolataimmal és az önreflexiómmal tudok segítséget nyújtani többek számára a tudatosításban is, és az évben felhalmozódott törmelékek eltakarításának folyamatában is,

98. Miért kötnek a nők rossz alkukat?

98. Miért kötnek a nők rossz alkukat?

Ebben a podcastben arra keresem a választ, hogy miért történik mindig az, hogy mi nők először mindig rossza alkukat kötünk és megsebződünk. A szerző szerint egy nő beavatási folyamata mindig szendergő állapotunkban kezdődik, amikor olyasmit választunk, amit gazdagságnak és bőségnek hiszünk, s feladjuk szenvedélyes alkotó és ösztönös életünk egy részét, olykor az egészét. Ez a rossz választás nagyon önromboló reagálás, mégis nagyon sok esetben vízválasztóként szerepel az életünkben, mert az ösztönös természetünk újra fejlesztésének óriási lehetőségét is nyújtja. A női lélek kulcsfontosságú utazásának első két stádiumának elemzésével azt szeretném bemutatni, hogy a női léleknek melyek azok a mozgatórugói, amelyek lehetővé teszik ezeket a rossz döntéseket az életünkben.

97. Hogyan szennyeződhet be egy nő alkotó élete

97. Hogyan szennyeződhet be egy nő alkotó élete

Ez a podcast folytatása a múlt heti témának, a szerző egy újabb mese elemzésének segítségével magyarázatot ad arra, hogy mit kell tennie egy nőnek, aki a kreatív energiáit működtetni szeretné, s a termékeny nőiességének a megéléséért szeretne tenni. Hiszen az alkotóképesség a nő legértékesebb tulajdona, mert minden szinten pszichikus szellemi értelmi emocionális és gazdasági szinten is ezáltal nyilvánulhat meg a külvilág számára és ez táplálja belső életét. A tiszta teremtő áramlás elvesztése azonban lelki és szellemi válságot idéz elő. Ilyenkor haldokló folyóra hasonlítunk. Velem is megtörtént ez a haldoklás, hiszen az elmúlt években én is szünet nélkül kutattam korábbi alkotóerőm romjai között, kerestem az utamat, hogy hogyan hátráljak ki a rossz választásaimból, s hogyan állítsam meg a női alkotó folyamataim elgyengülését és elherdálását, hogy csökkenteni tudjam a negatív következményeit az életemben. Nekem nagyon küzdelmes volt ez az út, s ezért készítettem ezt a podcastet, hogy mások talán ezeknek a tudásmagoknak a birtokában könnyebben végig tudnak menni ezen a folyamaton, esetleg el is tudják kerülni ezt a lelki és szellemi válságot.

96. Mit kell tennie egy nőnek, ha nem akar kis gyufaárus lány lenni?

96. Mit kell tennie egy nőnek, ha nem akar kis gyufaárus lány lenni?

A kis gyufaárus lány helyzetében lévő nőket egyféle kudarcba fulladt beavatás résztvevőinek tekinthetjük. A szerző ezt az élményt úgy fogalmazza meg, hogy a fókuszpont elvesztése történik ilyenkor velünk nőkkel, az energiánk elvesztése, s a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, hogy kapkodva megpróbáljuk az egészet újra összecsomagolni. Ha elveszítjük a fókuszpontunkat, energiáink megszűnnek, akkor meg kell találnunk a gyógyítóhoz vezető utunkat, s oda kell vinnünk a kimerült animusunkat, hogy új életre kelhessen. El kell kezdeni megkeresni az új fókuszpontokat, az új támpontokat, visszatérni önmagunk centrumába, és eldönteni mi került válságba, mit kellene tennünk. Ebben a podcastben azt magyarázom el, hogy a kis gyufaárus lánynak ezt miért nem sikerült megvalósítania, s melyek azok a döntések, amelyek a szomorú végkifejlethez vezettek az életében.

95. Hogyan hangolódj rá az adventi ünnep fejlődési folyamatára?

95. Hogyan hangolódj rá az adventi ünnep fejlődési folyamatára?

Advent a szeretet, a béke, várakozás ideje, az év egyik leghangulatosabb és szerintem a legfontosabb időszaka., hiszen én nagyon hiszek abban, hogy ez az adventi várakozás folyamata nem véletlenül került bele az emberi élet misztériumai közé. S fontos, hogy tegyünk a lelki élményeinkért. Hiszen mindig van esélyünk arra, hogy a saját magunk igényire formálhatjuk a világunkat, meghatározhatjuk a belső igényeinket, s meg is valósíthatjuk azokat. S ezért tartom fontosnak, hogy értsük meg, hogy itt kezdődik a várakozás időszaka, ami meghatározza majd a következő év lelki eseményeit, s ezért kérlek arra ebben a podcastben is, hogy éld át a 4 hét alatt a belső lelki folyamataidat, nézz rá a benned lévő érzésekre, a hittel, reménnyel, örömmel, szeretettel kapcsolatban. Annak érdekében, hogy az ünnepekre való felkészülés külső-belső folyamata is megtörténjen az életedben.

94. Hogyan fejleszthető az életbátorság?

94. Hogyan fejleszthető az életbátorság?

Ez a könyv, azért tetszett meg, mert az életbátorság alapjait mutatja meg, hiszen az eredményes fiatalok hét közös jellemzőjét a szerző egy olyan rendszerben próbálja meg szemléltetni, ami kapcsolatban van a természet törvényeivel is. Ez a rendszer egy olyan működésmódba ad betekintést, amely azt bizonyítja be, hogy először önmagaddal kell megvívnod a csatát, mielőtt az élet nyilvános harctéren győzelmet aratnál. Azt mutatja be, hogy a benső személyes győzelmeket hogyan tudod létrehozni, amelyek predesztinálnak majd a nyilvános győzelmek átélésére. A paradigmáid működésmódjainak elemzési módjait, és a 7 szokás beépítésének konstruktív módozatait hallgathatod meg ebben a podcastben, annak érdekében, hogy az élet nehezebb időszakaiban Te is képes legyél eredményesebb működésekre.

93. Neked mi volt a legnagyobb áttörés élményed?

93. Neked mi volt a legnagyobb áttörés élményed?

Ebben a podcastben az áttörés élmény témakörének aspektusait járom körbe, mert különleges paradoxon áll ennek az élménynek a hátterében. Az emberek többsége addig nem cselekszik egy projekt vagy egy cél érdekében, amíg nem érzi magában a képességet és az önbizalmat, hiszen mindig vár egy mágikus pillanatra, hogy elkezdjen egy elköteleződési folyamatot a vágyott céljainak megvalósítása érdekében. S hiába vár arra a bizonyos belső erőre, sajnos az nem érkezik meg. A szerző szerint létezik egy olyan kapu, amelyen az eredményeink érdekében be kell lépnünk, s végig kell mennünk egy olyan 4 lépéses folyamaton, amely megadja nekünk azt a lehetőséget, hogy egy érési folyamaton végighaladva, átélhessük az áttörés boldogító élményét.

92. Ismered a három pénzügyi út térképét?

92. Ismered a három pénzügyi út térképét?

A szerző 31 évesen lett milliomos, ebben a könyvében azt a titkos utat mutatja be, amely szerinte a jóléthez és az anyagi függetlenséghez vezet. Véleménye szerint a gazdagság a legtöbb embert azért kerüli el, mert az eseményekkel vannak elfoglalva, és közben nem fordítanak kellő figyelmet a folyamatokra. A jelenlegi pénzügyi helyzeted annak az útitervnek az eredménye, amelyet most használsz, akár tudatosan választottad, akár nem. A tetteidet ez a térkép vezérli, megmutatja a pénzügyi hitrendszeredet és a vagyonnal és a pénzzel kapcsolatos meggyőződéseidet. A podcastben bemutatom azt a három térképet, amelyik kijelöli a meggazdagodáshoz vezető utadat. Elmagyarázom mi a különbség a járda, kapaszkodósáv, és a gyorsítósáv térképe között, annak érdekében, hogy a hamis meggyőződések hazug térképeit, amelyek csak zsákutcába vezettek eddig téged lecserélhesd, s megtalálhasd a számodra megfelelő vagyonképletet.

91. Ismered a bőség kódját?

91. Ismered a bőség kódját?

A könyvben bemutatott 7 pénzmítosz nem más, mint a pénzről alkotott hiedelmek, amelyekkel életünk során számtalan módon találkozunk-családtagjaink, barátaink, oktatási rendszereink, munkaadóink és a médiumok is sulykolják őket. Szerepet játszanak abban, ahogy a világra tekintünk és egyáltalán nem kérdőjelezzük meg őket. Ezek mentális kódok, amelyek megakadályozzák, hogy választásokkal teli inspiráló életet éljünk. Bizonyos szempontból mindegyik a hiány mítoszára vezethető vissza, s ezek a szegénységprogramok ott motoszkálnak a tudattalanunkban és ezeket már azelőtt feltelepítették, mielőtt rájöhettünk volna mi is történik velünk. Azért mutatom be ezeket, hogy frissitsük a mentális szoftvereinket, s adjunk esélyt magunknak a saját bőségprogramunk megírására.

90. Te mit érleltél ebben az évben?

90. Te mit érleltél ebben az évben?

Korábban az emberek élete a természet ciklikusságához igazodott, a nyár gondtalan és örömteli hónapjai után, az ősz megérkezése a munka kezdetét jelentette. A szüret mindig ünnepnek számított, hiszen egy egész évi munka gyümölcsével szembesült a gazda, s ez a gazdaság életének sorsdöntő mozzanata is volt egyben, hiszen meghatározta, hogy milyen lesz az elkövetkező év is, mert ha bő volt a termés, akkor jó évnek néztek elébe. A szőlő a biblia legtöbbször említett növénye, a bőség, a jólét és gazdagság, az áldás és az öröm szimbóluma, s szüretelés során tapasztalhatjuk meg még ma is a természet vagyonteremtő képességét. Azért készítettem ezt a relaxációs gondolatsort, hogy átélhesd a szüret lelki misztériumát, az év csúcspontjának pillanataiban elgondolkozhassunk az elmúlt hónapjaink munkájának gyümölcseiről, s az anyagi, lelki és mentális sikereinkről.

89. Tudod hogyan működik a milliomos agy?

89. Tudod hogyan működik a milliomos agy?

Az amerikai a szerzőt az 1980-as években felkérték, hogy készítsen interjút 61 oklahomai milliomossal. A szerzőnek a beszélgetések végén az lett a meggyőződése, hogy létezik milliomos észjárás, s ebben a könyvben mutatja be azokat az alapokat, amelyek ezt az észjárást jellemzik. A kutatási eredmények összegzésekor a szerző 8 sikerelemet azonosított, de volt 5 sikertényező, ami minden milliomos válaszában szerepelt, s ha ebből az öt tényezőből egy is hiányzik, gazdagságról s anyagi sikerről álmodni sem érdemes. A podcastben összegzem ezen gondolkodásmód sikertényezőit, és a milliomos életstílus kialakításának sarokköveit.

88. Működteted az életedben a gazdagság elveket?

88. Működteted az életedben a gazdagság elveket?

A pénzkezelés egyik legfontosabb titka az egyensúly megteremtése. A szerző a könyvében tizenhét hozzáállásbeli változást és lépést javasol annak érdekében, hogy a pénzügyi biztonságteremtés folyamata bárki életében megtörténhessen. Véleménye szerint mindenki életében fontos, hogy a belső játszmájának törvényszerűségeit tudatosítsa, ismerje a legjelentősebb aggodalmait és félelmeit a pénzzel és a gazdagsággal kapcsolatban. Ebben a podcastben a legjelentősebb gazdagságelvek belső pszichológiai mozgatórugóit mutatom be, annak érdekében, hogy mindenki ráláthasson az önkorlátozó gondolataira, és megismerhesse a változtatási lehetőségeit.

87. Milyen pénzügyi hiedelmeket alakítottak ki benned?

87. Milyen pénzügyi hiedelmeket alakítottak ki benned?

A szerző szerint a pénzügyi modellünket elsősorban múltbeli gyermekkori programjaink alkotják. Ennek a programozásnak, illetve kondicionálásnak az elsődleges forrásai legtöbb ember esetében a szülők, a testvérek, a barátok, a tekintélyszemélyek, a média által meghatározott koncepciók. Minden gyermek megtanulja, hogyan gondolkozzon pénzügyi kérdések tekintetében, s hogyan cselekedjen, ha pénzről van szó. Ez a tanítás kondicionálássá válik, automatikus reakciókat vált ki, amelyeket életünk további részében követünk. Ebben a podcastben azt a három módozatot mutatom be, amelyekkel kondicionáltak bennünket, és azt is, hogy hogyan módosíthatjuk az elménkben ezeket a pénzzel kapcsolatos hiedelmeket.

86. Te milyen személyes időperspektívát alakítottál ki magadnak?

86. Te milyen személyes időperspektívát alakítottál ki magadnak?

Zimbardonak az a véleménye, hogy a legtöbben magától értetődőnek tekintjük az időt, és csak akkor vesszük észre, mennyire értékes és fontos, amikor elfogyott. Az 1970-es évek elejétől kutatja, hogy hogyan alakulnak ki időperspektíváink, és ezek miképp befolyásolják életünkkel kapcsolatos döntéseinket, sorsunkat. Az időperspektívák, a pszichológiai vagy szubjektív idő megjelenései, arról árulkodnak, hogy személyes élményeinket és tapasztalatainkat milyen időövezetekbe soroljuk. Hat fő időperspektívát különböztet meg, s ebben a podcastben azt mutatom be, hogy a megfelelő időperspektívákra támaszkodva hogyan javíthatunk szexuális életrevalóságunkon, s hogyan vethetünk véget mérgező kapcsolatunknak annak érdekében, hogy elégedettebb és kiegyensúlyozottabb személyekké válhassunk.

85. Felismernéd Hamupipőke Facebook profilját?

85. Felismernéd Hamupipőke Facebook profilját?

Már a 4. podcastben is körbejártam azt a kérdést, hogy Hamupipőke sorsfordító képessége létezhet e még a 21 században. Azt a gondolatsort 2 éve készítettem, s most ismét átgondoltam ezt a sorsfordító képesség témakört, de most Boldizsár Ildikó gondolatai alapján. Szerintem minden évben érdemes elgondolkodni azon, hogy el vagyunk e akadva a nőiesség minőségi átélésében. Hiszen a Hamupipőke mese egy olyan nő története, aki sokáig nem mer élni azzal a lehetőséggel, amire titokban mindig is várt, s ami végül elérkezik számára. S amikor megkapja, mégis inkább elmenekül előle. Hamupipőkének is be kellett látnia, hogy a beteljesedéséhez szükséges eszközöket el kell kezdeni használnia, most ebben a podcastben ezen folyamat lelki állomásait mutatom be.

84. Te milyen sorskönyvet írtál saját magadnak?

84. Te milyen sorskönyvet írtál saját magadnak?

Eric Berne pszichiáternek az a meggyőződése, hogy a sorsunk saját tudattalanunkban van megírva. A szerző szerint minden ember sorsát az határozza meg, hogy mi megy végbe a fejében akkor, amikor külső eseményekkel konfrontálódik. A sikeres működésünknek az a záloga, hogy meg tudjuk védeni saját magunkat a veszélytől. S ennek elengedhetetlen feltétetele, hogy tisztában legyünk azzal, hogy ez bármikor megtörténhet, és lássunk rá a gyenge pontjainkra, hogy elkerüljük a csapdahelyzeteket. A szerző részletesen elemzi a Hamupipőke meséjét, mert azt gondolja, hogy a nyertes vesztes működések nagyon sokrétűen vannak bemutatva ebben a történetben. A mai podcastben a mese szereplőinek az életén keresztül mutatom be, hogy a saját sorskönyvünk hogyan formálódhat az életünk során.

83. Te is érzed, hogy a sorsod állandóan úton van?

83. Te is érzed, hogy a sorsod állandóan úton van?

Szondi Lipót sorsanalízisének központi gondolata – ami az emberi „leglényeget”: a változás lehetőségét, egyben nagy szerencsénket adja – hogy a sors is – ugyanúgy, mint az énünk – állandóan úton van. Ő Az egyén életét úgy tekintette, mint választások sorozatát, a sors pedig nem más, mint ezekből a választásokból kibontakozó személyes élettörténet. A podcastben bemutatom azokat a főbb gondolatokat a sorsunkkal kapcsolatban, amelyeken érdemes lenne elgondolkodnunk annak érdekében, hogy a jövőnkben bekövetkező változások hatására a megfelelő életstratégiákat tudjuk kialakítani.

82. Te mire használod a nyári pihenésed pillanatait?

82. Te mire használod a nyári pihenésed pillanatait?

A környezetváltás, a nyaralás mély belső igényünk közé tartozik. Mára meggyőződésemmé vált, hogy a külső környezetünkben létrehozott változás esélyt ad arra is, hogy belső világunkban is létrejöjjön változási folyamat. Azt gondolom, hogy a pihenés időszakának arról is kellene szólnia, hogy saját világunk harmonikusabb működését kitaláljuk. Hiszen ilyenkor elindulnak bennünk a megbékélési és felüdülési folyamatok, s ez lehetőséget ad arra is, hogy meghallgassuk a jövőbeli énünk üzenetét, s ezzel elindíthatjuk a saját összhangteremtési folyamatunkat is. Ebben a podcastben azt mutatom be, hogy én hogyan tervezem meg a pihenésem annak érdekében, hogy az új énem üzeneteit meghallgathassam és létrejöhessen egy harmonikusabb létállapotom.

81. Az első lépések fontossága: Interjú Dallos Zoltánnal

81. Az első lépések fontossága: Interjú Dallos Zoltánnal

Lelki életem egyik nagyon meghatározó élménye volt,amikor ráébredtem, hogy a vesztes tudattalanom irányítja az életem, ezen a csatornán is többször beszélek róla. Ennek belátása, megértése, elfogadása nem volt egy könnyű folyamat számomra. S különös módon ezután kaptam az életembe olyan segítőket, akik a nyertes tudattalanból működtetik az életüket. Megismertetnek egy új látásmóddal, új nézőpontokat mutatva segítenek abban, hogy korrigálni tudjam az eredményességről valott nézeteimet. A podcastsorozat elindítása előtt Dallos Zoltántól a DLX MEDIA ügynökség alapítójától kaptam meg azt a szakmai segítséget, ami a Harmóniaszoba podcast megszületéséhez vezetett. A mai podcastben a szakmai fejlődési folyamatáról, a nyertes működésmódjairól, és az életben megtapasztalható harmónia kialakításának lehetséges útjairól beszélgetek vele.

80. Egészségmegtartás fejlesztő folyamat lezáró gondolatai

80. Egészségmegtartás fejlesztő folyamat lezáró gondolatai

A félév során az volt a célom, hogy az életmódváltás olyan aspektusait mutassam be, amely nem szerepel a mindennapi kommunikációban. Olyan rejtett rétegeket szerettem volna bemutatni, ami meghatározhatja a testi állapotunkat, de nem tudatosítjuk, s így a helyes stratégiát sem tudjuk megtalálni a harmonikus testi és lelki állapotunk létrehozására. Ebben a félévzáró podcastben összegyűjtöttem azokat a feladatokat, amelyek segítenek kialakítani azt az énképet, ami biztosíthatja az egészségesebb működésmódok választását az életedben. Készítettem egy pdf -et is belőle, amely segítséget nyújthat abban, hogy összegezd a személyes életedben megjelenő látható és rejtett okokat, s meg tudd határozni a saját fejlődési folyamatodat. Az info@harmoniaszoba email címen tudhatsz meg többet az anyagról, amely elvezethet a problématérképed és megoldási utad elkészítéséhez.

79. Milyen technikák segítenek elköteleződni a változásunk mellett?

79. Milyen technikák segítenek elköteleződni a változásunk mellett?

A mai podcastben az transzteoretikus modell következő szakaszait mutatom be, az előkészület és a cselekvés és fenntartás szakaszának a gondolkodásmódját ismeretem. Többek között azt, hogy hogyan valósíthatjuk meg önmagunk és a probléma újraértékelését, hogyan válhatunk magabiztosabbá a változási döntéseinkkel kapcsolatban, s hogyan összpontosíthatunk a problémánk leküzdésének legalkalmasabb megoldására. S beszélek arról, hogy hogyan teremtsük elő azt az időt és érzelmi energiát, amelyre szükségünk van a gyógyulásunkhoz.

Létezik valódi újrakezdés?

78. Létezik valódi újrakezdés?

A változás transzteroretikus modelljének az a koncepciója, hogy a változást folyamatként érdemes felfogni, hiszen minden viselkedésváltozás szakaszokon megy keresztül, s az egyes szakaszok más és más pszichológiai jellemzőkkel bírnak, amelyet a viselkedésváltozást támogató programoknak figyelembe kell venniük a megfelelő hatás eléréséhez. A mai podcastben a fontolgatás előtti szakasz és a fontolgatás szakaszának gondolkodásmódját mutatom be, valamint azt, hogy milyen önpusztító hárításokat alkalmazunk, s a szándékos változás előmozdításának megvalósításához hogyan érdemes tudatosítani ezeket.

77. Az önbizalmunk hiányosságai miatt maradunk örökre kövérek?

77. Az önbizalmunk hiányosságai miatt maradunk örökre kövérek?

Az önbizalomhiányos kényszerevők szinte feladták azt a reményt, hogy valaha leadhatják a felesleges kilókat, és arra gondolnak, hogy talán az a sorsuk, hogy kövérek legyenek. Keményen kritizálják önmagukat súlyfeleslegük miatt. Negatív eredménnyel hasonlítgatják magukat másokhoz, s rettegnek attól, hogy megítélik, kritizálják, vagy kinevetik őket. A túlevés ezen típusának hátterében, az a hiedelem áll, hogy nem érdemlik meg azt a boldogságot és rendezettséget, amely életcéljuk beteljesítéséből eredne. Nem hisznek képességeikben sem, abban, hogy elérhetik céljaikat, úgyhogy meg sem próbálják. A szerző azt mutatja be, hogy az önbizalomhiányos kényszerevés ördögi körének megtörése hogyan valósítható meg, hogy válhatnak képessé arra, hogy a saját hajuknál fogva húzzák ki önmagukat az érzelmi mocsarukból.

76. A pszichológiai énképünk felelős azért, ha súlyvesztés után visszahízunk?

76. A pszichológiai énképünk felelős azért, ha súlyvesztés után visszahízunk?

A Yo-Yo diéta szindróma azt a jelenséget takarja, amikor újra és újra lefogyunk, és ismét visszahízunk. A szerző szerint a Yo-Yo diéta szindróma pszichológiai énképünkben és nem hibás anyagcserénkben gyökerezik, betegeit is arra ösztönzi, hogy ne a testükre, a súlyukra vagy az ételre koncentráljanak, mert a Yo-Yo diéta szindróma minden fizikai összefüggése visszavezethető pszichológiai gyökerekre. Ebben a podcastben azt szeretném bemutatni, hogy melyek ezek a pszichológiai s érzelmi gyökerek, és milyen gondolatok és technikák segítségével állítható meg ez a negatív ciklus.

75. Életünk fordulatai milyen érési folyamatot indíthatnak el bennünk?

75. Életünk fordulatai milyen érési folyamatot indíthatnak el bennünk?

Az aktív teremtés időszaka a nyári napfordulóval véget is ér, pontosan a ma napon zárul le. S mindent, amit a téli és a nyári napforduló között elindítottunk, azt mostantól már csak gondoznunk kell, elkezdődik a fenntartás időszaka, csak tovább kell vinni azt, amit eddig behoztunk a világunkba. Ebben a podcastben arról is gondolkodunk, hogy életünk fordulatai milyen személyiségformálódási folyamatokat indítottak el bennünk, s hogyan tudjuk fogadni a nem várt fordulatokat is az életünkben.

74. Miért érdemes segíteni egy növényt életterének tisztántartásával - relaxációs gondolatok

74. Miért érdemes segíteni egy növényt életterének tisztántartásával - relaxációs gondolatok

A természettel kapcsolatban lévő egyén a kert gondozási folyamatát is átélheti, s megfigyelheti azt a jelenséget, amikor egy élő termékeny növényt mennyire körbe tudnak fonni a gyomok, elvéve tőlük az életterületük nagy részét. A relaxációs gondolatokat azért készítettem, hogy ráláthassunk, hogy a mi termékeny gondolataink, ötleteink mellett az önkorlátozó gondolatok is jelen vannak az elménkben, amelyek megakadályozzák a tevékenységeink sikerét, s tegyünk erőfeszítéseket az egyensúly visszaállítása érdekében.

73. Miért fontos meglátogatni Holle Anyó házikóját?

73. Miért fontos meglátogatni Holle Anyó házikóját?

A mese főszereplője folyamatos alárendelődés és teljesítménykényszer mintázatban él. A mese története az elakadást átélt egyének belső lelki világát és a változás, változtatás és továbblépés forgatókönyvét mutatja be, s azt, hogy mit kell tennünk, ha újra össze szeretnénk kapcsolódni valódi önmagunkkal. Ez az életválság mese arra tanít, hogy felismerjük és megnevezzük azt az élethelyzetet, amelyben vagyunk, s arra is, hogy hogyan kell választ keresnünk arra, hogy mitől véres a saját életfonalunk. S ha elkészítjük a számvetést a múltunkkal kapcsolatban, akkor esélyt adunk önmagunknak, a még kiaknázatlan vagy átmenetileg láthatatlan, hozzáférhetetetlen lehetőségeink felkutatására is.

72. Mit érdemes tennünk életünk holtpontjain?

72. Mit érdemes tennünk életünk holtpontjain?

Seth Godin szerint a legtöbb ember rosszkor mond le a céljairól, vagy azt adja fel, amit nem szabadna. A probléma a legtöbbször az, hogy a holtpontot nem tudjuk a magunk javára fordítani. A podcastben azt mutatom be, hogy a szerző milyen megoldásokat javasol annak érdekében, hogy a holtpontjainkon képesek legyünk erőink átcsoportosítására, a probléma megoldását szolgáló stratégia létrehozására.

71. Hogyan alakítható át egy reménytelen helyzet olyan élménnyé amit kontrollálni tudunk?

71. Hogyan alakítható át egy reménytelen helyzet olyan élménnyé amit kontrollálni tudunk?

A szerző az autotelikus én fogalmát vezeti be annak a személynek a bemutatására, aki képes fenntartani belső harmóniáját. Aki könnyen átfordítja a potenciálisan fenyegető helyzeteit örömteli lehetőségekké, és ezért képes fenntartani a maga belső harmóniáját. A podcastben azt szeretném bemutatni, hogy az autotelikus én milyen folyamatok és milyen egyszerű szabályok mentén képes a zavart előidéző élményét áramlatélménnyé alakítani.

70. A boldogság állapota a szerencsén múlik vagy a belső élményeink tudatos irányításán?

70. A boldogság állapota a szerencsén múlik vagy a belső élményeink tudatos irányításán?

A szerző felfedezése az volt, hogy a boldogság nem olyasmi, ami csak úgy megtörténik velünk, és nem kapcsolatos a szerencsével vagy a véletlennel sem. Nem a külső eseményektől függ, inkább, attól, hogyan értelmezzük azokat mi magunk. A boldogság valójában olyan állapot, amelyre fel kell készülni, és mindenkinek magának kell ápolnia és óvnia. El szeretnélek gondolkodtatni azon, hogy te mennyire tudod irányítani a belső élményeidet, s milyen belső folyamatok szükségesek ahhoz, hogy képessé válj az áramlat élmény megtapasztalásához.

69. Hogyan keletkeznek bennünk fájdalom kilók?

69. Hogyan keletkeznek bennünk fájdalom kilók?

A szerző terápiás tapasztalatai és kutatásai során arra az eredményre jutott, hogy feldolgozatlan negatív érzelmek, mint a félelem, harag, feszültség és szégyen, kontrollálatlan evési kényszert válthatnak ki, ezáltal túlsúlyhoz és az ebből fakadó újabb negatív érzelmek ördögi köréhez vezetnek. Azt szeretném bemutatni a podcastben, hogy a túlsúlyos emberek hogyan kerülnek bele ebbe a fájdalom-körforgásba s hogyan lehetséges kilépni ebből.

68. Lehetséges hogy a boldogság a fogyás módszere?

68. Lehetséges hogy a boldogság a fogyás módszere?

Jessica Ortner szerint a boldogság a fogyás gyógyszere. A boldogság másfajta belső környezeti beállítást teremt. Akkor teremthetünk fogyást támogató belső környezetet, ha a boldogságot tűzzük ki elsődleges célként, és újfajta viszonyt alakítunk ki a testünkkel. Azt szeretném bemutatni ebben a podcastben, hogy a szerző milyen módszereket javasol, hogy egészséges kereteket teremtsünk a saját boldogulásunkhoz.

67. Elhízás kezelésének pszicho- spirituális megközelítése

67. Elhízás kezelésének pszicho- spirituális megközelítése

Létezik egy olyan, zömében nőket érintő táplálkozási kórforma, amelyben nem az elhízás és annak szövődményei, hanem pszichológiai zavarok képezik az alapvető problémát. Az anonim túlevők önsegítő csoportja nyújt segítséget ezekben a problémákban. Ma ezen betegségfelfogásról beszélnék és arról, hogy milyen pszichospirituális megközelítési módhoz kapcsolódó terápiás eljárások elvek léteznek ennek a problémakörnek a kezelésére.

66. Be mered látni azt, hogy valami tüskében állsz?

66. Be mered látni azt, hogy valami tüskében állsz?

A szerző megvalósította az életmódváltási folyamatot s a tapasztalatait foglalta össze ebben a könyvben. Azért fontos ez a könyv, mert azt az üzenetet hordozza, hogy Magyarországon is, ezekben a sokrétű befolyásolással létező világunkban is meg lehet valósítani ezt a változtatást. A podcastben azt a belátási folyamatot foglalom össze, hogy hogyan lehet kialakítani azt a komplex életrendszert, ami az eredmények létrehozásához szükséges.

65. Elhízás tudattalan félelmei

65. Elhízás tudattalan félelmei

A könyv szerzője szerint amikor kövérek vagyunk, úgy vágyunk a soványságra, mint ahogy az étel után vágyunk, benne keresve különböző problémáinkra a megoldást. A podcastben azokat a belső lelki tudattalan mozgatórugókat és ezek ellentmondásait szeretném bemutatni, amelyek megakadályozzák a kényszeresen evők számára a helyes út megtalálását.

64. Ismered a francia nők titkát?

64. Ismered a francia nők titkát?

Az étel francia típusú élvezetének titkait mutatja be ez a könyv, arra tanít, hogy ugyanaz az étel lehet barát vagy ellenség, attól függően, hogyan bánunk vele. A podcastben azokat a tanácsokat mutatom be, amelyek a testsúlymenedzsment folyamatába beilleszthetőek, amelyek a tudatosság, arányérzék, minőség szempontjait figyelembevéve vezetnek el bennünket az ételhez való egészséges viszonyulásunkhoz.

63. Hatást gyakorol érzelmeink kezelésének nehézsége a testünk működésére?

63. Hatást gyakorol érzelmeink kezelésének nehézsége a testünk működésére?

A pszichoszomatika kifejezést Heinroth használta először 1818-ban. A koncepció szerint számos olyan organikus betegség, testi tünet észlelhető, melyek hátterében egyértelműen lelki okok, feloldatlan konfliktusok tárhatók fel. Ebben a podcastben a több szakmai kutatás eredményei alapján szeretném bemutatni, hogy az érzelmeink hogyan befolyásolhatják a testünk biológiai állapotát. S azt is, hogy szakmai munkám során hogyan tudom segíteni a pácienseket abban, hogy rájöjjenek, hogy mi a pszichológiai énjüknek az igazi célja.

62. Benned létezik egy belső disznó?

62. Benned létezik egy belső disznó?

A podcastben egy német pszichoterapeuta érdekes koncepciója mentém szeretném bemutatni, hogy a súlyproblémák hogyan értelmezhetők a mindenkori életmintáink tükrében. S az egyéni életfeladatok és az ezekhez kapcsolódó fejlődési út keresése hogyan segíthet a túlsúlyproblémák megszüntetésében.

61. Az élettér rendezés lelki aspektusai

61. Az élettér rendezés lelki aspektusai

Ebben a podcastben az életterünk átrendezésének egy lehetséges folyamatát szeretném bemutatni. Napokon belül itt a tavaszi napforduló, kezdődik a tavasz, s az újjászületésünk kezdetét is ünnepeljük ezen a napon. Ezért most Tisha Morris könyve alapján egy folyamatra inspirálnálak, amely a böjti időszakban azt szeretné elérni nálad, hogy vegyél részt egy olyan lemondási folyamaton a tárgyaid és az érzelmeid szintjén, amely azt eredményezi, hogy az élettered kívül és belül is átrendezésre kerül.

60. Mit tehetsz a pihentető alvásért?

60. Mit tehetsz a pihentető alvásért?

Ebben a podcastben az alvás témakörével szeretnék foglalkozni, mert mind a laboratóriumi vizsgálatok, mind az epidemiológiai tanulmányok azt mutatják, hogy az alváshiány kórosan befolyásolja az anyagcserénket, valamint a krónikus alváshiány növeli az elhízás és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Alvásunk minősége hasznos egészségmutatóként is használható, mivel az alvás bonyolult hormonális és idegrendszeri kapcsolatai miatt szoros összefüggésben van a testi-lelki állapottal, ezért fontos ismernünk az alvással kapcsolatos kutatási eredményeket, és azt is, hogy mit tehetünk a minőségi pihenésünk létrehozásáért.

59. Tarts velem a húsvéti böjt szellemi útján

59. Tarts velem a húsvéti böjt szellemi útján

A mai nap kezdődik a böjt, amely a hagyományok szerint a test megtisztulásán át dimenziókat nyithat meg a szellem és a lélek felé. Én most a böjt időszaka alatt egy egészségközpontú lelki folyamat átélésére invitálnálak, ami azt jelentené, hogy szabadulj meg a következő 46 napban azoktól az önkorlátozó gondolatoktól, amely az egészséged visszaállításának útjában állnak.

58. A Tél és a Tavasz - a régi és az új párharca

58. A Tél és a Tavasz - a régi és az új párharca

Február 24-e Szent Mátyás, a jégtörő ünnepe. Az emberek képzelete kapcsolatot teremtett Mátyás apostol ünnepe és a közeledő tavasz között. Fekete István Élet a hó alatt című karcolatát azért szeretném most bemutatni nektek, mert annyira szépen mutatja be a tél és tavasz párharcát, s azért is hogy szembesüljünk azzal, hogy 70 évvel ezelőtt mennyire együtt lehetett még élni a természet folyamataival.

57. Hogyan tudunk a tetteinkkel hatással lenni az agyunkra?

57. Hogyan tudunk a tetteinkkel hatással lenni az agyunkra?

A kutatók egyre több bizonyítékát találják annak, hogy a testmozgás képes formálni az agyunkat. A mai podcastben az élettani alapjait szeretném bemutatni ezeknek a folyamatoknak, s ezáltal azt is, hogy az agyunk az egyik legfontosabb központi szervünk hogyan alakítható, ezáltal az öregedési folyamatok hogyan lassíthatóak és hogyan lehet az életmódunkkal segíteni a minél harmonikusabb működését.

56. A férfiak elhízásának belső mozgatórugói

56. A férfiak elhízásának belső mozgatórugói

Amióta megírtuk a könyvet, a leggyakrabban feltett kérdés felénk, hogy a férfi elhízással kapcsolatban mit gondolunk. A férfi testsúlyproblémák hátterében megbúvó okok miből keletkeznek, hogyan jönnek létre? A podcastben arról beszélgetünk, hogy a férfiaknak a világban elfoglalt helyével kapcsolatos értékek hogyan változtak az utóbbi évtizedekben. Az állandó stresszhelyzetetek hogyan hozzák létre a testében a feszülést, miért választja az evést ennek enyhítésére, s milyen koncepciók mentén találhatja meg a változtatási igényének megfelelő aktivitást. Hogyan találhat mértéket a férfi a saját életében, hogyan kérhet segítséget, milyen típusú segítség hozhatja helyre a lelki sebeit.

55. Diéta nélkül is lehet testsúlyt csökkenteni

55. Diéta nélkül is lehet testsúlyt csökkenteni?

Jon Gabriel szerint a test és elme párbeszédének megértése a legfontosabb tényező a testsúlymenedzsmentben. A podcsastben átbeszéltük a leggyakoribb mentális és érzelmi stresszformákat, ami miatt a testünk megzavarodhat, és aktiválja a zsírprogramot. Gabriel szerint a testünk akkor akar kövér lenni, ha úgy dönt, hogy kövéren van a legnagyobb biztonságban. Azt tanácsolja, hogy értsük meg a logikáját és működjünk együtt vele, ahelyett hogy ellene dolgoznánk, s amint a testünk megérti, hogy soványan van a legnagyobb biztonságban, sovány akar majd lenni, és megszabadul a túlsúlyától. Ennek az együttműködésnek a lehetőségeit elemeztük a beszélgetésünkben.

54. Téged le lehet fogyasztani?

54. Téged le lehet fogyasztani?

Paul Mckenna gyakorló táplálkozástudósként segít sokaknak a világon a testsúlymenedzsment problémájuk megoldásában. A koncepciójának lényege, hogy értsük meg, hogy hogyan érdemes megváltoztatni a reakcióinkat az agyunk jelzéseire. A segítségnyújtási folyamatában szükségesnek tartja, hogy meg kell ismeri a vékony alkatú emberek táplálkozási szokásait és azt a módot kell megváltoztatni, ahogyan eszünk. Renátával a könyv koncepciójáról s az ezzel kapcsolatos tapasztalatainkról beszélgettünk.

53. Ki tudod nyitni magad az új dolgok befogadására? Relaxációs gondolatsor

53. Ki tudod nyitni magad az új dolgok befogadására? Relaxációs gondolatsor

Január hónap nevében ott van a nyitás, a kezdet szava. Ekkor esélyünk van arra, hogy letegyük a régi terheinket, s új kihívások és az új távlatok felé induljunk. Hiszen januárban egy új világ kapujában állunk. S ilyenkor képessé válunk arra is, hogy előrenézzünk, az ismeretlenbe, s így felkészülhetünk a tavaszra, a megújulásra. Készítettem egy olyan relaxációt elősegítő gondolatsort, amelyben a zártság és a nyitottság belső tudattalan tartalmaival szembesülhetünk.

52. Tisztába vagy az életedben jelenlévő forgószél hatásaival?

52. Tisztába vagy az életedben jelenlévő forgószél hatásaival?

Életünkben hatalmas lendülettel kezdünk bele a céljaink megvalósításába, de aztán nem lesz belőle eredményes folyamat. Mert az eredményhez a viselkedés jelentős módosítására van szükség. De azt már kevésbé értjük, hogy hogyan lehet a viselkedésünket módosítani, s azt is nehezen detektáljuk, hogy melyek a valódi okai az eredménytelenségünknek. A könyv bemutat egy rendszert, amely segítségével megérhető, hogy a viselkedésünket miért és hogyan érdemes módosítani.

51. Miért élünk úgy, mintha Duracell nyuszik lennénk?

51. Miért élünk úgy, mintha Duracell nyuszik lennénk?

Az utóbbi évtizedben egyre gyakoribb jelenség, hogy olyan életstílusokat alakítunk ki, amelyek egyre kevésbé veszik figyelembe hogy egy biológiai alapokkal rendelkező érzelmi lények vagyunk, mindenki úgy él, mintha sebezhetetlen lenne. Addig a pillanatig, amíg a teste fel nem lázad. Ilyenkor kezdünk csak el azon gondolkodni, hogy hol állítottuk már el a saját belső rendszereink. Ebben a podcastben azt foglalnám össze, hogy szerintem hogyan lehet egy hosszabb élettartam kialakításának a folyamatát elkezdeni, s melyek azok az alapgondolatok, amelyek segíthetnek helyesen dönteni az életmódunkról.

50. Évzáró gondolataim a hiábavalóság tükrében

50. Évzáró gondolataim a hiábavalóság tükrében

Ma van a téli napforduló s én mélységesen hiszek a napforduló misztériumában, s abban, hogy nekünk is el kellett gondolkodnunk magunkról nagyon mélyen az adventi időszak alatt. S szeretnék egy Pilinszky gondolatsort is karácsonyi ajándékként odavarázsolni a karácsonyfátok alá, ezért most elküldeném így az éteren keresztül nektek. Ebben a podcastben az évem és az adventi időszakom belső útjának következtetéseit is hallgathatjátok, s ha az év utolsó napjaiban nektek is lesz kedvetek átgondolni a kapott és vágyott fordulatokat, megosztom az én célkitűzés technikám 21 pontját, amelynek segítségével én átgondolom a következő évem belső igényeit, lehetséges megvalósulási formáit. Csodás Ünnepeket mindenkinek!

49. Egy éves a Harmoniaszoba podcast a belső lelki utam története

49. Egy éves a Harmoniaszoba podcast a belső lelki utam története

Egy évvel ezelőtt vettük fel az első podcast adást, úgy döntöttem, hogy az évforduló kapcsán bemutatom a belső lelki utam történéseit, állomásait. Most úgy érzem életemben többször több aspektusból végigmentem a cserbenhagyás élmény feldolgozási folyamatán s már le tudom írni ennek folyamatnak az állomásait érzéseit, belső tudattalan lelki képeinek váltakozásait. S tenném azért is, mert példát szeretnék mutatni nektek, s inspirálni is benneteket azzal, hogy 2021-es év lelki vonatkozásait s változásait ti is összegezhetitek akár így is, ahogy én tettem.

48. Demeter a sebezhető édesanya

48. Demeter a sebezhető édesanya

Demeter istennő azt az anyát testesíti meg, akinek mindennél fontosabb gyermeke sorsa. Szinte minden édesanyában létezik ez a belső működésmód, s szinte mindenki kap nehézséget a gyermekével való kapcsolatában. Déméternek énazonosságát, identitását és jólétét az határozza meg, hogy a gyermekével való kapcsolata hogyan működik, s mennyire elégíthető ki az anyai kötődésigénye. Demeter az anyai szerepében áldozattá válik, a podcastben azt mutatom be, hogy hogyan küzd meg ezzel a helyzettel, s hogy a 21. században a demeteri működésmódok, hogyan hozhatnak hangsúlyeltolódásokat az anyák életében s mire érdemes figyelni, ha élő és boldog édesanyák szeretnénk lenni.

47. Adventi időszak a várakozás misztériuma

47. Adventi időszak a várakozás misztériuma

Az adventi időszak lényege várakozás valami újnak a megszületésére. A mai kor embereinél a várakozás szó sokszor negatív érzéseket vált ki. Tapasztalataim szerint a várakozás egy nagyon sokszor megélt élményünk, s nem is igazán ismerjük ennek a folyamatnak a szerepét s az optimális működését az életünkben. Az adventi időszak arra teremt alkalmat számunkra, hogy felhívja a figyelmet az önreflexió fontosságára úgy, hogy a kozmikus rend alapvető mechanizmusaival is szembesít bennünket. A 4 hét arra ad lehetőséget számunkra, a hittel, reménnyel, örömmel, szeretettel kapcsolatban bennünk lévő mozgatórugókat felülvizsgáljuk, s belső lelki folyamataink átélésével egy érettebb működést és egy eredményesebb jövőt biztosítsunk magunk számára.

46. Ismered a siker titkos kódját?

46. Ismered a siker titkos kódját?

Mindenki ismeri azt az érzést, amikor nagyon vágyik valami jó élményre az életében, egyszer csak megszólal a lelkünk mélyén a bennünk élő kisördög s egyre inkább megkérdőjelezi képességeinket és a lehetséges jövőt. A podcastben összegyűjtöttem a szerző azon gondolatait, amely ennek az önszabotázsnak a belső mozgatórugóit tárja fel. Véleménye szerint az életünk minősége a bensőnkben rejlő világgal folytatott kommunikáció milyenségétől, és a rajtunk kívüli világgal folytatott kommunikáció milyenségétől függ. Ha úgy érzed nem megfelelő minőségű az a kommunikáció, amit magaddal folytatsz a mindennapokban, akkor érdemes megismerned azt a 7 lépést, amely segítségével a siker titkos kódját elkezdheted működtethetni az életedben.

45. Jól működteted magánéleted és szakmai életed rendszereit?

45. Jól működteted magánéleted és szakmai életed rendszereit?

A szerző szerint az emberek zömének fogalma sincs róla, hogy melyek a magánéletének és szakmai életének a rendszerei, és jóformán senki sem tudja, hogyan állíthatja helyre ezeket a rendszereket, ha meghibásodnak. Általában akkor figyelünk fel életünk pillanatainak külső és belső mechanizmusaira, ha rendszerhibával találjuk szembe magunkat, s akkor szembesülünk vele, hogy nem is igazán értjük a életünk működésének alapmechanizmusait. Ebben a podcastben azoknak a magánéleti rendszereknek az alapjait mutatom be, amely rendszerek kialakítására érdemes lenne figyelmet fordítani az életünkben.

44. Létezik családi test és családi elme?

44. Létezik családi test és családi elme?

Ez a könyv az örökölt családi minták azonosításának technikáiról szól, vagyis azoknak a félelmeknek, érzéseknek és viselkedésmintáknak, amelyeket tudtunkon kívül átvettünk, hogy generációról generációra mozgásban tartsuk a szenvedés körhintáját. Családunk történetének megoldatlan traumái beszivárognak az egymást követő generációk életébe és úgy keverednek a saját érzelmeinkkel, reakcióinkkal és döntéseinkkel hogy soha eszünkbe sem jut megkérdőjelezni őket. A podcastben az ezen témakörrel kapcsolatos kutatási koncepciók eredményeit mutatom be.

pod43

43. "A halott mindig győztes, Csak az élők veszítenek"

A gyászmunka folyamatát az életmód megváltozása, átalakítása, a közös cselekvések, élmények, emlékek belsővé tétele, a szeretett személy jelenléte nélküli jelen és a jövő elfogadása jelenti. A folyamat során a tartósan megváltozott körülmények között kell újból megtalálni a helyünket, helyreállítani belső egyensúlyunkat. A felnőtt lakosság 40%-át érinti lezárási folyamatra való képtelenség, ami úgy tűnik, kifejezi a nyugati civilizációnak azt a sajátosságát, hogy csupán a dolgok megragadását tanítja meg nekünk, de az elengedésüket nem. Ebben a podcastben az elengedés közben megtapasztalható élményeket foglalom össze.

42. Melyek az alapvető pszichológiai szükségleteink?

42. Melyek az alapvető pszichológiai szükségleteink?

Vannak alapvető pszichológiai szükségleteink, amelyek ha nem kapnak teret életünkben, hiányállapotokat hoznak létre. Azt látom, hogy a hiányállapotaink kezdenek egyre intenzívebb teret nyerni a lelkünkben.
A belső harmóniánkhoz és az egészséges személyiség kialakulásához szükséges a felmerülő szükségleteket, illetve az ebből adódó hiánymotivációkat tudatossá tenni. Ebben a podcastben az elmúlt hónapok nehezített kapcsolódási lehetőségei miatt kialakult hiányállapotok oldásának néhány aspektusát mutatom be.

41. Séta az őszi erdőben

41. Séta az őszi erdőben - Relaxációs gondolatok

Az ősz energiái nagyon különlegesek, az őszi erdőben átélt sétának gyógyító hatása van. Készítettem egy olyan relaxációt elősegítő gondolatsort, amelyben az őszi séta pillanatai átélhetőek. Hiszek abban, hogy az érzelmi életünkben is fontos a természet változásának az átélése, hiszen folyamatosan tanulni érdemes, hogy az élet szüntelen körforgásának a részeként tapasztaljuk meg önmagunkat.

40. A probléma vagy a megoldás részévé tudsz válni?

40. A probléma vagy a megoldás részévé tudsz válni?

Amikor egy nehéz helyzetben találjuk magunkat szinte mindig a probléma részeként határozzuk meg magunkat, s kevésbé tudunk a megoldás részeként tekinteni önmagunkra. Mindnyájunk előtt álló nagy kihívás az, hogy megtanuljunk anélkül átvészelni az élet ciklusainak váltakozását, hogy mi magunk megváltoznánk általuk. Ha szilárd és tudatos erőfeszítést kívánunk tenni annak érdekében, hogy a változó körülményekkel dacolva folyamatosan fejlesszük önmagunkat, akkor fel kell vérteznünk magunkat türelemmel, ki kell alakítanunk az alázat, a nyitottság, az önmagunkban való hit és a problémamegoldás gondolatvilágát. A podcastben azt mesélem el nekem mi segített ezekben az élethelyzetekben.

39. Miért a szülői ház a szerelmi kapcsolataink edzőtábora?

39. Miért a szülői ház a szerelmi kapcsolataink edzőtábora?

Mindig azt gondoljuk, hogy véletlen vagy szerencse dolga, hogy megtaláljuk-e a megfelelő embert, akivel boldogok lehetünk. De valójában arról van szó, hogy a tudatalattink, vagyis a belső gyermekünk meglehetősen nagy befolyást gyakorol arra, hogy kibe szeretünk vagy éppen kibe nem szeretünk bele. Szerző feltevése szerint minden olyan probléma, amelynek tágabb értelemben részesei vagyunk, „házilag előállított”, vagyis a szülői házban keletkezik.Ahhoz, hogy javítsunk a kapcsolatunkon, vagy olyan társat találjunk, akivel boldogok lehetünk, elengedhetetlen, hogy tűpontosan elemezzük, mi volt eddig a probléma. A könyvben található feladatok ezt segítik, a podcastben néhány aspektusát mutatom be a folyamatnak.

38. Hogyan válik valaki kötelékfóbiás egyén áldozatává?

38. Hogyan válik valaki kötelékfóbiás egyén áldozatává?

A kötelékfóbiás egyén nem lát más lehetőséget személyes szabadsága megőrzésére, mint hogy újra és újra, sőt akár végleg is eltávolodik a partnerétől. A könyvben a szerző bemutatja ennek a jelenségnek a mélyben megbúvó mozgatórugóit, s azt is, hogy hogyan javíthatja kötődésképességét, és/vagy az autonómiára való képességét és ezáltal hogyan szilárdíthatja meg az önbecsülését is egy kötelékfóbiás személy, s az a társ is, aki kapcsolatba kerül egy kötelékfóbiás egyénnel.

37. Önkorlátozó hiedelmeink érzelmi hátterének feltárása

37. Önkorlátozó hiedelmeink érzelmi hátterének feltárása

A bennünk élő kritikus belső hangunknak egyre nagyobb jelentőséget adunk az elménkben. A belső kritikusunkra, aki elítéli a középszerű erőfeszítéseinket, és aki sokszor el is éri, hogy a leghatékonyabban aláássuk bármilyen cselekvésre irányuló motivációnkat, több figyelmet fordítunk, mint az inspiráló, megnyugtató énrészünkre. Ha elfogadjuk az önértékelés ilyen formáját, garantáltan nem könnyítjük meg a saját életünket. Teljesen mindegy miért választjuk az önmegkérdőjelezést, ha nem kezdünk vele valamit, akkor az egész életünk felesleges szorongással, aggódással fog eltelni. Azért készítettem az önkorlátozó gondolataink áttekintésére, s az önmegkérdőjelezéseink feloldására a szempontváltásra ösztönző feladatsort, hogy a belső programunk visszahúzó hatásait fel tudjuk oldani, s hatékonyabb, aktívabb és élvezetesebb életet tudjunk élni.

Önkorlátozás átdolgozása

A beszélgetéseim során széles repertoárját hallgatom az önkorlátozó gondolatoknak, ezért készítettem ezt a 70 oldalas munkafüzetet, hogy ezeknek a hiedelmek létrejöttének körülményeit fel tudjuk tárni, s ezután a valós tények ismeretében ki tudjuk cserélni az önmegerősítő, és támogató gondolatokkal. A feladatok abban segítenek, hogy bejárd velük a saját pszichológiai házad, a sok megválaszolandó kérdés segítségével feltérképezd, hogy a belső kritikusodnak van-e hosszú és fájdalmas listája, ami demoralizál, vagy esetleg lelkileg összetör téged.

36. Hogyan szeretnék segíteni azoknak, akiknek szükségük van érzelmi rendteremtő folyamatra?

36. Hogyan szeretnék segíteni azoknak, akiknek szükségük van érzelmi rendteremtő folyamatra?

14 szakmai évem támogató beszélgetései után az a tapasztalatom, hogy mindig érzelmi munka szükséges a lelki és testi egészségünk s belső harmóniánk kialakításához. Ezért is tartom egyre fontosabbnak a lélekrendezési folyamatokat. Mivel én magánemberként végigjártam ezt az utat, szeretnék segíteni másoknak is ennek a belső rendeződési folyamatnak az átélésében. Hiszek abban, hogy egy szakember által vezetett önváltoztatási folyamat a leghatékonyabb mód a testünk s önmagunk elfogadásának a kialakításához, a programban a problémakörök tudatos és tudattalan okait feltáró feladatok azt segítik, hogy a segítséget kérő páciens kezébe vegye élete irányítását. Mert az a meggyőződésem, hogy az életünk problémáinak a helyes megoldása vezet el bennünket az egészséges testsúlyunkhoz.

35. A jellemünkön múlik vagy a körülményeken hogy végigcsináljuk a dolgainkat?

35. A jellemünkön múlik vagy a körülményeken hogy végigcsináljuk a dolgainkat?

A könyv két szerzőjének az a meggyőződése, hogy a végigcsinálási képesség hiánya nagy probléma a mindennapjainkban, illene sokkal komolyabban venni, mint ahogy tesszük. A könyv arra inspirál, hogy az elméd paradox működésének megértése után alakítsd ki azokat a stratégiákat, amelyekkel a saját terveid szolgálatába tudod állítani az elméd működését. Amelynek az lesz a következménye, hogy a valódi szabadságodhoz vezető úton jó korlátozásokat helyezel el önmagad számára, amely garantálja majd neked a terveid megvalósítását.

34. Hogyan inspirálhat egy önéletrajzi könyv a fejlődésben?

34. Hogyan inspirálhat egy önéletrajzi könyv a fejlődésben?

Matthew McConaughey minden egyes filmjével bemutat számomra egy olyan aspektust az életből, amelynek tovább gondolása szükséges a mindennapjaimhoz, hogy tovább tudjak lépni, s hogy dönteni tudjak a saját fejlődési utamról. Ebben a podcastben a színész transzformációs útjának néhány állomását szeretném bemutatni, s azt, hogy milyen koncepciók, életesemények, döntések, gondolatok hatására lett világhírű színész, s azt is, hogy melyek azok a javaslatai, amit nekünk is érdemes lenne beépíteni az életünkbe.

33. Miért van jelen az életünkben a rend és rendetlenség küzdelme?

33. Miért van jelen az életünkben a rend és rendetlenség küzdelme?

Polcz Alaine szerint az emberek nagy többsége átmenetileg vagy életre szólóan küszködik valamilyen rendproblémával – a sajátjával, más emberek rendjével, otthon és munkahelyen is – s harcol valamilyen rendszabályért, életrendért. A szerző arra keresi a választ, hogy miért keletkezik életünkben a rend- és rendetlenség küzdelem környezetünkkel és önmagunkkal szemben, hogyan tudatosíthatóak a rendetlenség probléma összetevői, s hogyan lehet a lehető legtárgyilagosabban felmérni saját rend- viszonyunkat.

32. Miért a tárgyainkon keresztül kapaszkodunk a régi életünkbe?

32. Miért a tárgyainkon keresztül kapaszkodunk a régi életünkbe?

A szerző szerint a rendrakás a leggyorsabb módja a mélyreható változás elérésének, komoly energiamunka, pontosan ezért olyan erőteljes és sorsfordító. A tárgyainkon keresztül kapaszkodunk régi személyiségünkbe, ezzel tartva markunkban önmagunk egyetlen ismerős oldalát. Itt akadunk el, beleragadva a régi személyiségünkbe, régi életünkbe. Ez a könyv segít felfedni azokat a személyiségeket és érzelmi megfelelőiket, amelyekhez ragaszkodunk, valamint azt, hogy ezek hogyan nyilvánulnak meg káosz formájában élettereinkben. S hogy hogyan lehet ezt a káoszt felszámolni beragadt érzelmeink feldolgozásával.

31. Önfejlesztő leckék hogyan segíthetnek a fejlődésben?

31. Önfejlesztő leckék hogyan segíthetnek a fejlődésben?

Dr. Pető Bence új könyve egy olyan munkafüzet, amely arra inspirál, hogy legyél részese egy olyan személyiségfejlődési útnak, amely a vállalkozói énkép fejlődését segíti elő 2021-ben. A Covid válság sokunkat pályakorrekcióra, karrierterveink átgondolására késztetett, a létezésünk alapvető pilléreit kérdőjelezte meg. Ha szeretnél vállalkozást indítani, vagy újragondolni a küldetésed, a lehetőségeid, akkor ez a könyv segíthet téged abban, hogy gyakorlatias kérdések és tippek megválaszolásával újragondold a helyed a világunkban.

30. Benned is van egy könyv? Interjú Dr. Pető Bencével

30. Benned is van egy könyv? Interjú Dr. Pető Bencével

Dr. Pető Bence könyvmarketing szakértő segített bennünket a könyvírási folyamatban, türelmével, szaktudásával, s a belénk fektetett bizalmával vezetett bennünket az úton, amelynek az lett az eredménye, hogy könyvünk megjelent és a nagyközönség is olvashatja a gondolatainkat. Az interjúban arról beszélgetünk, hogy hogyan kezdődött a pályája és milyen rendszert épített fel annak érdekében, hogy bárki álma valóra válhasson, aki úgy érzi, hogy egy könyv megírásával nyomot szeretne hagyni maga után a világban.

29. Hogyan jöhet létre életünkben egyensúly zavar?

29. Hogyan jöhet létre életünkben egyensúly zavar?

A könyv érdekessége az volt számomra, hogy az asztrológiát a modern pszichológiával kapcsolja össze, és elmagyarázza, hogy hogyan lehet az asztrológiát gyakorlati módszerként az egyénnek a kozmikus erőkhöz fűződő viszonya megértésére használni. Közérthetően bemutatja, hogy az energiáknak a valóban helytálló megismerésével hogyan lehet megérteni a saját életünket, és a természetben létező folyamatokat. A négy elem lényegének ismerete különösen hasznossá vált számomra az egyének pszichológiai felépítésének alapvető megértéséhez, ezért a különböző elemek jellemzőit és azok egyensúlyzavarainak következményeit ismertetem ebben a podcastben.

28. Amit Monspart Sarolta tanított nekem az életről

28. Amit Monspart Sarolta tanított nekem az életről

Monspart Sarolta a találkozásunk első pillanatában elvarázsolt. Egy különleges ember volt, különleges életúttal, a futás nagyasszonyaként is hívták őt, hiszen 1972-ben ő volt az első nő Európában, aki a maratont 3 órán belül futotta le. Ebben a podcastben összefoglalom, hogy mit tanított nekünk az életről, az egészségünkhöz fűződő viszonyunknak milyen alapjait érdemes meghatározni, s mi hogyan alkalmazhatjuk azt a tapasztalatsorozatot, amit itt hagyott nekünk.

27. Az apához fűződő komplexusaink hogyan befolyásolják az életünket?

27. Az apához fűződő komplexusaink hogyan befolyásolják az életünket?

Sok személyes, magánéleti nehézség azzal függ össze, hogy elmaradt a szükséges elszakadás az apai komplexusmintázatunkról. Ami a személyes apakomplexust illeti, nagyon fontos, hogy a megfelelő életkorban leváljunk róla, hiszen egy nagy nyereséget realizálhatunk általa: azt az érzést, hogy a saját életünket éljük. Ennek a leválási folyamatnak az a célja, hogy elfogadjuk saját komplexusunk szembeszökő jegyeit, s tudatosítsuk, hogy pozitív vagy negatív apakomplexusmintázatunk van. S ha ezt megértettük, vállaljuk el a felelősséget azért, hogy az élethelyzeteinkben megtanulunk a saját mondatunkkal válaszolni, s ennek az lesz a következménye, hogy nem nem az apai mondattal, a komplexusos érzéssel reagálunk, hanem önállóan a saját belső igényeink által leszünk jelen egy érzelmi helyzetben.

26. Az anyához fűződő komplexusaink hogyan befolyásolják az életünket?

26. Az anyához fűződő komplexusaink hogyan befolyásolják az életünket?

Sok személyes, magánéleti nehézség azzal függ össze, hogy elmaradt a szükséges elszakadás az anyai komplexusmintázatunkról. Ami a személyes anyakomplexust illeti, nagyon fontos, hogy a megfelelő életkorban leváljunk róla, hiszen egy nagy nyereséget realizálhatunk általa: azt az érzést, hogy a saját életünket éljük. Ennek a leválási folyamatnak az a célja, hogy elfogadjuk saját komplexusunk szembeszökő jegyeit, s tudatosítsuk, hogy pozitív vagy negatív anyakomplexusmintázatunk van e. S ha ezt megértettük, vállaljuk el a felelősséget azért, hogy az élethelyzeteinkben megtanulunk a saját mondatunkkal válaszolni, s ennek az lesz a következménye, hogy nem nem az anyai mondattal, a komplexusos érzéssel reagálunk, hanem önállóan a saját belső igényeink által leszünk jelen egy érzelmi helyzetben.

25. Miért vezetek lelki naplót életem történéseinek megőrzésére?

25. Miért vezetek lelki naplót életem történéseinek megőrzésére?

A saját életükkel való elégedettség kialakítása olyan lelki feladatunk, amelynek technikáit kevésbé tanítják nekünk, hiszen az elégedetlenség témakörével sokkal többször találkozunk a mindennapjainkban.
A lelki naplónak az a funkciója, hogy segítsen a pozitív hálás életmód kialakításában, segítsen a jelenben élni, megélni a boldog pillanatokat, de hasznos, ha tartalmazza a kríziseinkből való felépülés folyamatának állomásait is. Ebben a podcastben azt mutatom be, hogy én hogyan alkalmazom ezt a technikát, életem eseményeinek detektálására.

24. Fordulatra várva - A nyári napforduló üzenete

24. Fordulatra várva - A nyári napforduló üzenete

Az ősi ember, aki még mágikus összhangban élt a természettel, a nyárközépi tűzgyújtással minden bizonnyal a Napot próbálta meg támogatni a sötétséggel vívott harcában. Életerő ezen a napon van a csúcson, de ez egy paradox ünnep is, hiszen mi ünnepeljük a fényt, de a fénypont ettől kezdve veszít az erejéből.
Az aktív teremtés időszaka a nyári napfordulóval véget ér, pont ezen a napon zárul le. Ennek a különös jelenségnek a lelki vonatkozásit mutatom be ebben a podcastben.

23. Mit ismert fel Jung az emberi lélek mélységéről?

23. Mit ismert fel Jung az emberi lélek mélységéről?

Jung halálának 60 évfordulója kapcsán összegyűjtöttem néhány korszakalkotó gondolatát, elméletének olyan aspektusait ami meghatározó volt a személyiségről alkotott gondolkodásmódunkban. Az igazi Jung című könyvben a tudattalan megismerésének olyan lehetőségeit ismerhetjük meg, ami még harmonikusabbá teheti életünket.

Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

22. Miért nem ismeri fel a rút kiskacsa, hogy ő a csodaszép hattyú?

Ez a mese egy olyan transzformációt mutat be, amely a kitaszítottság és elutasítottság érzések feldolgozását segíti elő. Azt az utat mutatja be, hogy hogyan lehetséges a külső látszatból keletkező véleménynyilvánításokat, megalázásokat legyőzni s ezáltal eljutni a személyiségünk belső értékeinek képviseletéig. Ennek a nagyon nehéz érzésekkel terhelt folyamatnak milyen állomásai vannak, s milyen tudatos lépések s váratlan események átélésén keresztül juthatunk el az önelfogadás élmény átéléséig.

Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

21. Az 1950-es évek asszonyai mit üzennek nekünk mai nőknek?

Az 1950 es évek a restauráció kora volt, a háború szenvedései s magánya nyomán az akkor élő emberek újra megtanulták értékelni a társukat. Ebben a podcastben azt szeretném megmutatni, hogy milyen belső lelki döntések mentén alakult ez a folyamat, s ma a 21 században hogyan adaptálhatjuk a korszak értékeit a saját életünkre, ha az elmúlt időszakban keletkezett bennünk igény a férfi és nő még harmonikusabb kapcsolatának átélésére.

Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

20. Hogyan indítsuk újra az életünket a karantén időszak után?

Az elmúlt hónapok eseményei s a belőle kialakult helyzetek olyan megküzdési folyamatot kényszerítettek ki belőlünk, ami folyamatos alkalmazkodást kívánt tőlünk. A karantén időszak megszűnése után érdemes lenne az érzelmi folyamataink esetleges elakadásait detektálni, hogy a helyes megoldási módokat megtalálva újra vissza tudjunk térni az önálló döntéseket biztosító életünkhöz.

Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

19. A szerelem valóban a sorsunkat intéző nagy hatalom?

C.G. Jung a pszichoanalitikus nevelés alapjait próbálta létrehozni, hitt abban, hogy a szexualitás nem csupán ösztönösség, hanem kétségtelenül kreatív hatalom is, s lelki életünk nagyon komolyan veendő tényezője. Ebben a podcastben a könyve azon gondolatait ismertetem, hogy mennyire sokrétű az a problémakör, amely megjelenhet egy ember szexuális fejlődése során.

Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

18. Miért kell megküzdenünk a sárkánnyal sorsfordító pillanatainkban?

A sárkány szimbóluma szinte minden kultúrában létezik, sokrétű jelentésrétegének érdekes pszichológiai vetületei is vannak. Ebben a podcastben a felnőtté válás próbatételeinek útján elinduló mesehős találkozását mutatom be a sárkánnyal, s azt, hogy a negatív ártó szándékú Sárkány, a rossz, a gonosz bőrébe bújva, hogy mozdítja elő a az elakadt fejlődést s hogyan oldja fel a lelki megmerevedést.

Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

17. Odüsszeusz bolyongása tetten érhető még a mai férfiaknál??

Az Odüsszeia az erőslelkű Odüsszeusz tengeri vándorlását írja le, aki a trójai háborút követően, az okosszívű Pénelopéhez a feleségéhez tér haza, meglehetősen hosszú ideig tartó folyamatban. Ebben a podcastben ezt szeretném bemutatni, hogy milyen érzelmi fejlődési utat jár be Odüszeusz, s hogy a női identitás fejlődés 4 alapvető momentuma hogyan van elrejtve ebben a műben.

Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

16. A női lélek ragadozó természete

Ebben a podcastben a nőben lévő ragadozó másik aspektusát mutatom be. Szakmai és egyéni életem tapasztalatai alapján szeretnék néhány érdekes gondolatébresztő pszichológiai mozzanatot bemutatni erről a jelenségről. A folyamatról, hogy a férfi hogyan válik áldozattá, és a férfihez bármilyen formában kapcsolódó nő is. Egy igazi ragadozó miért akar irányítani mindent, a férfit is, s miért vágyik arra, hogy érezze, hogy hatalma van egy másik ember felett, vagy egy rendszer összes tagja felett. S miért van szüksége a státuszszimbólumokra, s miért érzi hogy ő akkor értékes, ha ezt meg is tudja szerezni magának.

Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

15. A női lélek belső ragadozójának hatásai

2012-ben szembesültem azzal, hogy létezik egy ilyen szóösszetétel, hogy belső ragadozó. Ez egy pszichén belül létező, velünk született természetellenes erő, ami még a legjobb szülői gondoskodás ellenére is megpróbálja az útkereszteződéseinket zsákutcává változtatni. Ekkor elfogadtam létezését, az elmúlt 9 év tapasztalatai alapján szeretném megosztani, amit megtanultam róla, hiszen ma már azt gondolom, hogy az egyéni eredményességhez elengedhetetlen az, hogy ezt az erőt kezelni tudjuk magunkban.

Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

14. Hogyan hangolódjunk a természet rendjére Áprilisban?

Minden embernek szüksége van önreprezentációra, hiszen az biztosítja számára saját értékeihez való viszonyulását és önmaga elhelyezését a világban. Ebben a podcastben egy olyan feladatsort mutatok be, amely segítségével az egyén belső pszichés tartalmai kifejezhetők, és ezek megfelelő távolításban általa elemezhetők, s most áprilisban a természet újjászületésének a pillanatában ezek a feladatok az egyéni érési folyamat átélésében és meghatározásában nyújthatnak segítséget.

Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

13. Egzisztenciális szorongás és a stratégia hiánya milyen szerepet tölt be az elhízásban?

Az Aranyfonál az elhízás labirintusából című könyvünk kettős megközelítésekből táplálkozva született. Én mindenkitől logikus és racionális alapokon nyugvó jótanácsokat kaptam arra vonatkozóan, hogy hogyan élhetek egészségesebb életet, de túlsúlyosként belülről más érzelmi állapotokban voltam, mint ahogy a többiek ezt kívülről látták. Renáta pedig a külső szemet, a racionális vizsgálódás, kapcsolat és magyarázat keresés útját képviseli a könyvben, melyet tudományos kutatásai során használt. Ebben a részben arról beszélünk, hogy testi, lelki, és szellemi síkon is rendbe kell tenni a dolgainkat, megtalálni a külső és belső világot összekötő aranyfonalat, s kialakítani a megfelelő stratégiát, hogy a valódi változás létrejöhessen.

Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

12. Traumatikus élmények és a szexuális vágyzavar szerepe az elhízásban

Az Aranyfonál az elhízás labirintusából című könyvünk kettős megközelítésekből táplálkozva született. Én mindenkitől logikus és racionális alapokon nyugvó jótanácsokat kaptam arra vonatkozóan, hogy hogyan élhetek egészségesebb életet, s hogy hogyan változtassak, de túlsúlyosként belülről mégis mást éreztem, más érzelmi állapotokban voltam, mint ahogy a többiek ezt kívülről látták. Renáta pedig a külső szemet, a racionális vizsgálódás, kapcsolat és magyarázat keresés útját képviseli a könyvben, melyet tudományos kutatásai során használt. A traumatikus élmények feldolgozási nehézségeiről beszélgetünk ebben a részben, s arról is, hogy a szexualitás fejlődési folyamatában hogyan sérülhetünk meg nőként.

A nemrég megjelent az Aranyfonál az elhízás labirintusából című könyv, amelyet Dr. Cserjési Renáta neuropszichológussal írtunk az elhízás pszichológiai háttérfolyamatairól. Ebben a könyvben arra vállalkoztunk, hogy a komoly szakmai koncepciókat és a sikeresen változtatók tapasztalatait, valamint a munkánk során segítséget kérő, túlsúllyal küzdő páciensek érzelmi élményeit, nehézségeit úgy foglaljuk össze, hogy mindenki számára érthetővé tegyük a problémakör lelki aspektusait. Az volt a szándékunk, hogy úgy mutassuk be a problémakört, hogy az alapok megértése után már mindenki meg találhassa azt az utat, amit alkalmazni tud a saját életében.

Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

11. Testképünk és annak változásai hogyan hatnak az elhízásra?

Az Aranyfonál az elhízás labirintusából című könyvünk kettős megközelítésekből táplálkozva született. Én mindenkitől logikus és racionális alapokon nyugvó jótanácsokat kaptam arra vonatkozóan, hogy hogyan élhetek egészségesebb életet, s hogy hogyan változtassak, de túlsúlyosként belülről mégis mást éreztem, más érzelmi állapotokban voltam, mint ahogy a többiek ezt kívülről látták. Renáta pedig a külső szemet, a racionális vizsgálódás, kapcsolat és magyarázat keresés útját képviseli a könyvben, melyet tudományos kutatásai során használt. Ebben a részben a testképpel kapcsolatos kutatási eredmények és a páciensek valódi érzésvilága mentén beszélünk erről a témáról.

Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

10. Miért tévedünk el a túlsúly probléma megoldása közben?

Az Aranyfonál az elhízás labirintusából című könyvünk kettős megközelítésekből táplálkozva született. Én mindenkitől logikus és racionális alapokon nyugvó jótanácsokat kaptam arra vonatkozóan, hogy hogyan élhetek egészségesebb életet, de túlsúlyosként belülről mégis mást éreztem, mint ahogy a többiek ezt kívülről látták. Renáta pedig a külső szemet, a racionális vizsgálódás, kapcsolat és magyarázat keresés útját képviseli a könyvben, melyet tudományos kutatásai során használt. A könyv így tehát dialógusra épül, a belső átélt személyes érzelmi megélések, nem mindig tudatos élménymagjainak összevetése a külső racionális és magyarázó folyamatokkal. A podcastben ezt a közös könyvkészítési út alaptéziseit beszéljük meg.

Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

9. Pihenést, elalvást segítő relaxációs gondolatsor

 Munkám során nagyon fontosnak tartom a relaxáció élettani hatásait megmutatni a pácienseknek, ezért többféle módszerrel is próbálom a testi nyugodt állapot elérését kialakítani a pácienseknél. Érkezett felém már olyan kérés tőlük, hogy készítsek a saját hangommal egy pihenést elősegítő relaxációs gondolatsort, amit ők az otthonukban is meghallgathatnak. Ebben a podcastben szeretnék bemutatni nektek egy ilyen gondolatsort érdekességként, bízva abban hogy sokaknak segíteni fog a mindennapi stresszhelyzetek hatásainak oldásában.

Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

8. A férfi lélek láthatatlan mintázatai és hatásaik mindennapi életünkre?

Ebben a podcastben a férfilélekben megtaláható archetípusokat szeretném bemutatni. J S. BOLEN: Bennünk élő istenek c. könyve alapján. A férfiak gyakran a belső világuk archetípusai és a külső világ sztereotípiái között rekednek. Ha egy férfi a benne élő archetípusokkal tisztában van, növelheti az önismeretét és az önelfogadását, megnyithatja a kommunikációs csatornáit mások felé, és esélyt adhat arra, hogy az önmegvalósításhoz és örömhöz vezető döntéseket tudjon hozni. A nők számára pedig azért lehet fontos ezen belső lelki működések világának ismerete, mert megismerheti belső vonzódásait.

Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

7. Hófehérke mit üzen nekünk nőknek az üvegkoporsó csendjéből??

A Hófehérke mesében azt ismerhetjük meg, hogy mennyire sok aspektusa van annak, ha életünk folytatásának útját keressük, de én hiszek abban, hogy érdemesebb ezt az utat végigjárni, mint az üvegkoporsóban tetszhalottként feküdni. Megtörténhet minden nővel, hogy naivitása miatt rivalizációs helyzeteiben a királynő ármánykodásai célba érnek, s arra döbben rá, hogy az élete aktív irányításának a folyamata kicsúszott a kezei közül. Ebben a podcastben azt szeretném bemutatni, hogyan szerezhető vissza az irányítás, s a milyen készségek kialakítására van szükség ilyen esetekben.

Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

6. Psyché próbatételei léteznek még a 21.században?

Szinte minden nő életében megtörténik, hogy harcolnia kell a szerelméért. Sokszor spontán módon intuitív módon próbálja megoldani ezt a számára életfontosságú helyzetet, de szinte soha nem látja át, hogy milyen készségekre lenne szüksége valóban a szerelme visszaszerzéséért. Ebben a podcastben összefoglalom, hogy Psychének milyen folyamaton kellett végigmenni Ámor szerelméért és a halhatatlanságért.

Miért töltünk olyan sok időt önkorlátozó hiedelmeink fogságában?

5. Miért töltünk olyan sok időt önkorlátozó hiedelmeink fogságában?

A korlátozó hiedelmeink kétféle módon épülnek be az életünkbe, egyrészt a környezet visszajelzései alakítják, s mindezek mellet mi magunk is kialakítunk egy világlátást, amely meghatározza a gondolatainkat önmagunkról, lehetőségeinkről. A podcastben a leggyakoribb önkorlátozó hiedelmeket és a szempontváltás lehetőségeit foglalom össze, annak érdekében, hogy az öngyógyító folyamataink is létrejöhessenek az életünkben.

Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

4. Hamupipőke sorsfordító képessége létezhet még a 21. században?

Az a tapasztalatom, hogy a Hamupipőke életérzés sok nő lelkében, beleértve az enyémet is néha helyet talál magának. Hatását s sorsfordító képességeit foglaltam össze ebben a podcastben. Ez a történet a frusztrációról szól, arról, hogy a főhősnő hogyan küzd meg mindenki frusztrációjával azért, hogy saját élete legyen. S szól arról is, hogy hogyan gyógyítható a sérült nőiség, s milyen érzéseket kell elfogadni önmagunkban, s milyen lépéseket kell megtenni azért, hogy érettebb formában élhessük meg a szerelmet.

Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

3. 25 éves terv - Van értelme a hosszútávú tervezésnek?

Dan Sullivan a 25 éves terv című könyvének gondolatait mutatom be ebben a podcastben. Egy 25 éves időtávra való tervezés ebben az örökösen változó világunkban elsőre abszurdan hangozhat. Azonban, ha megismered ezt a koncepciót, talán számodra is lehetségessé válhat az, hogy a saját mozgásban lévő jövőd ura lehetsz. A 25 éves terv folyamatos készítésének legjelentősebb hatása az alkotó, kezdeményező és újító képességedre lesz, s ha bujkál benned kreativitás, akkor érdemes ezeket a technikákat beépíteni az életedbe.

Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

2. Tervezhető-e a Saját életstílusunk?

A munkám során arra a következtetésre jutottam, hogy valójában a saját élettel való elégedettség az, amit a páciensek szerettek volna kialakítani az életükben és ezért kértek segítséget tőlem. A harmóniát keresték az életükben, az egyéni létezésük kiegyensúlyozottságát, a létezés összhangját a többi emberrel, és a külső fizikai világgal. Sok-sok életvezetési technikával ismerkedtem meg a beszélgetések során, s néhányat érdemesnek is tartottam az én életembe is alkalmazni, ebben a podcastben azokat a gondolkodásmódokat osztom meg, amelyek a legtöbb eredményt biztosították nekem.

Fordulatra várva - A téli napforduló üzenete

1. Fordulatra várva - A téli napforduló üzenete

A napforduló csillagászati kifejezés. Az év két pillanata: a Nap legmagasabb déli pozíciója a Baktérítőn, illetve északi pozíciója a Ráktérítőn; az az időpont amikor (látszólagos) éves égi útján a Nap észak-déli mozgása ellentétes irányúra változik. A téli napforduló 2020 december 21-én van s az északi féltekén a csillagászati tél kezdetét jelenti. A téli napfordulóhoz számos ősi népi szokás kapcsolódik, és ünnepségek kísérik, s üzenete ma is aktuális lehet számunkra. Szeretjük és várjuk pozitív fordulatokat, amikor úgy gondoljuk, hogy életünk jobbra fordulhat, de a negatív fordulatok fogadása már nehezebben megy nekünk. Talán érdemes lenne a fordulatok létezésének elfogadását közelebb engedni magunkhoz.